• Címlap
  • Szakterületeink
  • Módszereink
    • RKC
    • CK-FMS
    • Z-Health
  • Rólunk
  • Csatlakozz!
  • Jó tudni
  • Vélemények
  • Órarend
  • Árak
  • Kapcsolat
  • Blog
StrongFirst PDF Nyomtatás








Az RKC/StrongFirst egy komplex, átfogó és rugalmas edzésrendszer, az Erő Iskolája, melyet jelenlegi formájában Pavel Tsatsouline, szovjet különleges katonai és rendőri egységek egykori kiképzője a hagyományos orosz kettlebell edzés tapasztalataira alapozva, modern kutatási eredmények figyelembevételével fejlesztett ki és fejleszt tovább, az SFG instruktorok közösségének és más, hasonlóképpen hatékony rendszerek képviselőinek közreműködésével, mind a mai napig. ’Beolvasztjuk, ami hasznos, elvetjük, ami haszontalan, és létrehozzuk azt, ami egyedülállóan a miénk.’ Mert, mint mondani szokás, mi az RKC/SFG-ben sohasem pihenünk...

Az SFG jellegzetes eszköze a kettlebell, de nem az egyetlen. A kettlebell önmagában csupán egy darab vas és nem fejleszt semmit, maximum rozsdát. Igaz, füles kiképzése és eltolt súlypontja egyedülállóan alkalmassá teszi bizonyos gyakorlatok elvégzéséhez, és olyan gyakorlatok esetében is sokrétűbb, nagyobb hatást lehet vele elérni, amiket egyébként hagyományos súlyzókkal is el lehet végezni. De a StrongFirst rendszerű kettlebell edzés biztonságossága és hatékonysága első sorban magának a módszernek, a mögötte lévő szakmai felkészültségnek és a youtube-os videókon nem szembetűnő apró, de annál fontosabb részletek kidolgozottságának köszönhető.

Ezért lehetséges, hogy egy felkészült SFG instruktor kettlebellek hiányában bármilyen más eszközzel, kétkezes vagy egykezes súlyzókkal, egy faágon átvetett kötéllel, egy természetben talált szikladarabbal, vagy akár bármilyen eszköz nélkül, csupán a saját testsúly tudatos felhasználásával is tud eredményes lenni. Aki viszont hozzáértés nélkül használja, annak kezében a kettlebell továbbra is csak egy jó esetben értéktelen, rossz esetben rá vagy másokra nézve veszélyes darab vas marad.

A kettlebell ugyanis nem csak egy súlyzó, aminek történetesen más alakja van. Megvannak a maga szükséges technikái, ill. a mozgás mechanikájában bizonyos módosításokra van szükség.

Minden eszközös sportnál az a cél, hogy a test és az eszköz mozgása maximális szinergiát hozzon létre, azaz a legnagyobb együttes hatékonyságot  érje el. A sporteszközök között találunk például rövidebb-hosszabb, könnyebb-nehezebb, különböző kialakítású ütőket: mivel egymástól messzemenően eltérő erőkarok jönnek létre, a technikákat is ezekre kell építeni. Egy teniszezőnek nem jutna eszébe, hogy a sportja technikáit egy az egyben alkalmazza, amikor pingpongozik vagy tollaslabdázik. Ugyanígy különböző mozgásformát igényel a kézilabda, a kosárlabda meg a röplabda is, az egyik elsajátítása nem garantálja, hogy automatikusan jó leszel a másik kettőben is.

A kettlebellt többek között az teszi egyedülállóvá, hogy az egykezes-kétkezes súlyzókhoz képest 10-15cm-rel hosszabb az erőkar és nem fix, hanem a gömb fogáshoz képesti mozgásának megfelelően változó, dinamikus. Ez pedig azt jelenti, hogy ha pl. a "gyúrós" vagy súlyemelő szabályok szerint akarjuk a kettlebellt használni, könnyen túlhasználásos sérüléseket (kopások, húzódások, ízületi gyulladások) szerezhetünk be. Próbálj csak meg egy baseball ütőt teniszütőként fogni és használni, és rögtön megérted, mire gondolok.

 

Szeretnél többet tudni a kettlebell eredetéről, fejlődéséről, elterjedéséről és a mai StrongFirst rendszer néhány jellegzetességéről?

Kettlebell

Érdekel, kik és milyen célokra használják, és kíváncsi vagy, megfelelne-e a te céljaidnak is?

„Való ez nekem?”

Vagy itt egy átfogó interjú a DebrecenPlus-on:

Vasgolyó és ami mögötte van - Nagyplán a kettlebellről


Digg This!
Share on Facebook
Add to Faves!
Add to Del.icio.us
Stumble It!
Ma.gnolia
Seed Newsvine
Reddit
 
Kezdő kettlebell tanfolyam

Tanuld meg a biztonságos és hatékony súlyzós edzés alapjait!
12 hetes kezdő kettlebell csoport indul hamarosan, jelentkezz online már most!

Bővebben...

Vélemények

„Számomra két fontos szegmense volt a [Kettlebell Klinika] szemináriumnak:

1. A katonai nyomással voltak problémáim,konkrétan fájdalmaim, és ezért rendszerint mellőztem is az otthon végzett programomból. Ez a szemináriumon sem volt másképp, 12kg-os kettlebellel sem tudtam végezni a gyakorlatot. (Mellesleg több SFG oktatót kérdeztem már, de nem tudtunk rájönni a problémára, volt aki rotátor köpeny gyulladást „diagnosztizált”, volt aki azt javasolta nyomjak nagyobbal majd megerősödik, volt aki masszázst tanácsolt… stb… ) Gabi segítségével, tanácsával kb 5 másodperc alatt kijavította a gyakorlatomat, 3 perccel azután már 24kg-ossal nyomtam fájdalom nélkül.

2. Snatch-et egyáltalán nem csináltam, mivel voltak fenntartásaim a helyes végrehajtással kapcsolatosan :) Gabi segítségével, és a gyakorlat részleteinek átismétlésével úgy gondolom nem lesz problémám a jövőben a snatch gyakorlásával.”

(Pecséri Norbert)

Hányan olvasnak minket?
Oldalainkat 1 vendég böngészi
Logo Joomla Copyright © 2023 kettlebell - Debrecen
 


www kreatif | Exchange Hosting